شهر ایرَوان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری ارمنستان است. در امتداد رود هرازدان واقع شده است.

ایروان مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی این کشور است.

تاریخ ایروان به سده هشتم پیش از میلاد و پیدایش دژ اربونی در سال ۷۸۲ پیش از میلاد در دورترین نقطه غربی دشت آرارات توسط پادشاه آرگیشتی یکم بازمی‌گردد.

شهر ایروان توسط یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۲ (میلادی) برگزیده شد.

ایروان عضو وابسته به شهرهای اروپا است.

ایروان به خاطر جاذبه‌های طبیعی زیبایش و تلاشی که در توسعه‌ی گردشگری آن صورت گرفته، شهری تماشایی در میان کشورهای همسایه است. در شهر، از میدان اپرا، بیست دقیقه‌ای که به سمت شمال پیاده‌روی کنید، بنای هزار پله را خواهید دید. هزار پله، چشم‌انداز زیبایی مخصوصا در شب به ایروان دارد. یکی دیگر از بناهای یادبود پرطرفدار در ایروان، مجسمه‌ی مادر در خیابان «مسروپ مشتوت» است. مجسمه‌ی مادر بلندترین نقطه‌ی شهر به حساب می‌آید و در واقع بر روی ساختمان موزه‌ی مادر قرار گفته است. پارک سرسبز «حقتاناک» هم در کنار مجسمه‌ی مادر قرار دارد و چرخ و فلک بزرگش می‌تواند برای بچه‌ها خوشایند باشد.دیدنی‌های داخل شهر کم نیستند ولی دلیل نمی‌شود دریاچه‌ی زیبای «سوان» را در فاصله‌ی چهل کیلومتری شهر فراموش کنید. برای رفتن به سوان، هم می‌توانید اتوبوس سوار شوید و هم تاکسی بگیرید. در مسیر دریاچه، پارک آبی ایروان هست که یکی از زیباترین پارک‌های آبی‌ست با کلی وسایل بازی جدید و هیجان‌انگیز.

حمل و نقل :

اتوبوس

معمولاً اتوبوس‌ها بسیار ارزان و به مدل شوروی سابق هستند و بیشتر بین روستاها و حومه‌ی شهر در حال تردد هستند. ایستگاه اصلی اتوبوس، «كیلیكیا آوتوكیان» است. این ایستگاه در خیابان «آدمیرال ایساكو ٦» قرار گرفته است.
ماشین و موتور سیكلت

در ایروان، آژانس‌های زیادی هستند كه ماشین كرایه می‌دهند. اگر بخواهید می‌توانید راننده‌ هم همراه ماشین بخواهید.
مارشروتكا

ایروان قطب اصلی كشور است و مارشروتكا(مینی ون)ها، از تمام نقاط اطراف شهر، در حال تردد هستند و حتی در ایستگاه مینی‌بوس و حاشیه‌ی خیابان‌ها هم می‌توانید این وسایل نقلیه را ببینید. معمولا مارشروتكا، وسیله‌ای بسیار سریع برای حمل و نقل و بسیار كارآمد در تمام نقاط ارمنستان است و هزینه‌ی آن هم از اتوبوس كمتر است. قبل از سوار شدن به این وسایل، از راننده‌ها و یا راهنماها كمك بخواهید و مسیر خود را به آن‌ها بگویید، آن‌ها هم شما را به وسیله‌ی نقلیه درست سوار كرده و شما را در صندلی جلو می‌نشانند.
همیشه سی دقیقه قبل از حركت، در محل سوار شدن حاضر شوید تا بتوانید جای خوبی گیر بیاورید. معمولاً مارشروتكاها سر موقع حركت می‌كنند، حتی گاهی ممكن است زودتر از موعد مقرر نیز حركت كنند.

خرید در ایروان:

بازار خرید ورنیساج

معمولاً شما در این بازار آخر هفته‌ای می‌توانید انواع قطعات خودرو و تجهیزات لوله‌كشی را پیدا كنید. اما اگر به دنبال مدال‌های قدیمی و ارزشمند دوره‌ی كمونیست‌ها هستید و یا می‌خواهید شطرنج قدیمی یا جعبه‌ی جواهر دست‌ساز بخرید، این بازار انتخاب بسیار خوبی است.
.
بازار هنری ورنیساج

نزدیك مجسمه‌ی مارتیروس ساریا و در امتداد میدان اُپرا، بازار هنری ورنیساج قرار گرفته است كه كارهای نقاشی بسیار زیبایی دارد. در این بازار می‌توانید جواهرات و شاهكارهای هنری بسیار زیبایی را با قیمت‌های منصفانه و توافقی بخرید. اثرهای هنری معمولاً یا توسط واسطه‌ها فروخته می‌شود و یا خود نقاش‌ها اثرهای خود را می‌فروشند.
سالت ساك

در این مغازه می‌توانید سوغاتی‌های بی‌نظیر، صنایع دستی بسیار زیبا، نقشه‌ی شهر و كتاب بخرید. جواهرات، كارهای سفال، صنایع دستی، عروسك و انواع تی‌شرت نیز در این مغازه به فروش می‌رسد.
گنجینه ارمنستان

‌صنایع دستی و كارهای هنری هنرمند محلی، نینا هووانیان در این مغازه به فروش می‌رسد. دركنار آن، انواع جواهرات بی‌نظیر، صنایع دستی، كوسن و لباس نیز به فروش می‌رسد. در این مغازه، اتاق چای نیز وجوددارد كه می‌توانید خستگی خرید خود را در آنجا از تن به‌در کنید.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: