مسکو

موقعیت جغرافیایی و اطلاعات شهر

 
مسکو پایتخت روسیه در دو قاره جهان یعنی آسیا و اروپا قرار گرفته و در قسمت غربی کشور آرمیده. این شهر رویایی در مرکز روسیه در شرق اروپا واقع شده، یعنی جایگاه دوم جهان بعد از مناطق پایین آمازون. موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این شهر آن را از گزندهای ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله های سهمگین و هر یک از مضرات تخریبات دریا و اقیانوس ها محافظت می کند. می توان از مسکو به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی روسیه و اروپای شرقی و همچنین یکی از بزرگترین شهرهای جهان نام برد. شهری که موفق به کسب رتبه چهاردهم جهان از نظر وسعت فضای مترو، رتبه شانزدهم از نظر وسعت مناطق مسکونی و رتبه یازدهم از نظر تعدد جمعیت در شهر شده است. این شهر به عنوان بزرگترین و سردترین کلانشهر روی کره زمین جایگاه برج اوستانکینو (Ostankino Tower) بلندترین ساختار اروپا، برج فدراسیون (Federation Tower) بلندترین آسمان خراش اروپا و مرکز بین المللی کسب و کار مسکو می باشد. 
 
با انجام پروژه افزایش مساحت و گسترش جنوب غربی به مسکو در تاریخ اول ژوئیه سال 2012، مساحت پایتخت به دو برابر گذشته افزایش یافت. رشدی چشمگیر که مساحت این شهر را از 1091 کیلومتر مربع به 2511 کیلومتر مربع رساند. 
این شهر بر روی کرانه های رودخانه مسکو در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی نشسته و یکی از بزرگترین شهرهای اروپایی محسوب می شود. شهری زیبا و رنگارنگ که میزبان ساختمان های تاریخی جذاب با معماری های بی نظیر می باشد. معماری های قوی و غنی که ردپای آنها در گنبدهای رنگارنگ کلیسای سنت باسیل به چشم می خورد. 
بیش از 40 درصد از مساحت مسکو با پوشش گیاهی پرشده، به همین دلیل از این شهر به عنوان یکی از سرسبزترین پایتخت ها و شهرهای بزرگ اروپا یاد می شود. شهری که از ابتدا و قبل از انجام پروژه افزایش مساحت و گسترشش در سال 2012 میزبان بزرگترین جنگل های مناطق مسکونی در مرزهای خود بود. 

 

جمعیت مسکو

 
مسکو با جمعیتی بالغ بر 12.19 میلیون نفر ششمین شهر بزرگ جهان و پرجمعیت ترین شهر روسیه به شمار می آید. تراکم جمعیت این شهر 85.372 نفر در هر کیلومتر مربع است. همچنین 91.6 درصد روس، 1.42 درصد اوکراینی، 1.38 درصد تاتار، 0.98 درصد ارمنی، 0.5 درصد آذری، 0.49 درصد یهودی، 0.4 درصد بلاروس، 0.3 درصد ازبک، 0.2 درصد تاجیک،  0.2 درصد مولداویایی، 0.2 درصد ارزیا،  0.1 درصد چچن، 0.1 درصد چوواشی، 0.1 درصد آسی و 1.6 درصد اقوام دیگر در این شهر زندگی می کنند.

 

آب و هوا

 
مسکو پایتخت روسیه دارای آب و هوای مرطوب قاره ای، همراه با تابستان هایی معتدل و زمستان هایی سرد و طولانی است. زمستان های این شهر معمولاً از اواسط ماه نوامبر شروع می شود و تا اواخر ماه مارس ادامه دارد.  میانگن دما هوا در زمستان منفی 5 تا منفی 25 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده و در روزهای تابستان دمای هوا در رنج 10 تا 35 درجه سانتی گراد قرار دارد. در طی ماه های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت معمولاً دمای هوا این شهر بین 20 تا 26 درجه سانتی گراد می باشد، اما در فواصل بین ماه های مه تا سپتامبر گرما به اوج خود می رسد و دمای هوا برای یک تا دو هفته از 30 درجه سانتی گراد هم بیشتر می شود. 
میانگین دمای مسکو در فصل زمستان منفی 10 درجه اعلام شده، البته در بعضی روزها هوا کمی گرم تر بوده و به بالای صفر نیز می رسد و برای یک بازه زمانی کوتاه مثلاً یک یا دو هفته دمای هوا در شب ها تا منفی 30 درجه نیز سقوط می کند. 
بیشترین دمای ثبت شده مسکو تاکنون 38.2 سانتی گراد در ایستگاه آب و هوایی (VVC) و 39 درجه در مرکز مسکو و فرودگاه بین الملی دوموده دوو در تاریخ بیست و نهم ژوئیه سال 2010 و کمترین دمای ثبت شده منفی 42.2 درجه سانتی گراد در ژانویه 1940 بوده است. 
معمولاً مسکو 5 ماه از سال شاهد بارش برف می باشد، بارش هایی که معمولاً از اواسط ماه اکتبر شروع می شود و تا ماه نوامبر سراسر این شهر زیبا برف پوش است. برف ها معمولاً از اواسط ماه آوریل شروع به ذوب شدن می کنند.
به طور متوسط مسکو در طول سال تنها 1731 ساعت آفتابی است که کمتر از 8 درصد این ساعات در ماه دسامبر و 52 درصد آن در ماه های مه تا اوت اتفاق می افتد.
 
 

غذا و نوشیدنی

 
با توجه به سرمای طاقت فرسای مسکو و پایین آمدن درجه حرارت این شهر تا منفی 30 درجه انتظار می رود غذاهای این منطقه گرم و مقوی باشد، پس استفاده از سیب زمینی، نان، کلوچه و خامه در اکثر غذاهای این سرزمین اصلاً تعجب آور نیست. غذاهای روسی بسیار هیجان انگیزند و در برخی از آنها ردپایی از هنر آشپزی فرانسوی نیز یافت می شود. در این شهر جادویی و جذاب صرف کاشا غذایی محبوب برای خانواده های روسی را به هیچ وجه از دست ندهید، غذایی هیجان انگیز که به کمک غلات تهیه می شود و بسته به نوع غلات موجود در آن گاه به شکل فرنی و گاه به شکل دمی غلات با تخم مرغ پخته شده سرو می شود. روس ها بیشتر برای وعده صبحانه کاشا (Kasha)، نان کره ای (Butterbrots)، تخم مرغ آب پز یا سرخ شده، تورگ (Tvrog) نوعی پنیر شبیه به پنیر خامه ای و غلات صبحانه می خورند. 
 
یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه سوپ بُرش (Borsch) یا چغندر می باشد که در هوای سرد زمستانی خیلی می چسبه، سوپی وسوسه انگیز قرمز رنگ و تهیه شده از کلم و چغندر. برای طعم بهتر، این سوپ را معمولاً با ماست یا خامه ترش سرو می کنند.
 از دیگر غذاهای محبوب روسی می توان به سولیانکا (Solyanka) اشاره کرد، نوعی سوپ غلیظ، دلچسب و در عین حال سالم که از پختن آرام تکه های گوشت بر روی حرارت کم به همراه سیر، گوجه، فلفل و هویج تهیه می شود.
بلینی (Blini) یکی از دیگر غذاهای خوشمزه این سرزمین است، نوعی نان گرد و نرم و نازک و چیزی شبیه پن کیک انگلیسی که از آرد، شیر و تخم مرغ درست می شود. در طی سفرتان به مسکو حتماً اوکروشکا سیب زمینی را امتحان کنید، سوپی سرد با محتویات کره، سیب زمینی و پیاز که با شوید و تربچه تزئین می شود. کیفیت سیب زمینی و تازه بودن کره در این سوپ ساده و در عین حال بسیار خوشمزه واقعاً تاثیرگذار است. 
 
اگر از طرفداران دلمه هستید، صرف دلمه کلم پیچ برایتان بسیار هیجان انگیز خواهد بود، نوعی غذای سنتی و خوشمزه که برای تهیه آن گوشت گاو را در کلم پخته شده می پیچند و سپس با حرارت ملایم می پزند.
 
برای علاقمندان به سمبوسه، کنیش (Knish) قطعاً بسیار دلچسب خواهد بود، ترکیبی از پوره سیب زمینی، گوشت گاو، پیاز و پنیر که داخل خمیری قرار گرفته و درون روغن سرخ می شود.
 
خینکالی (Khinkali) غذایی بسیار پرادویه و طعم دار که مواد داخل آن شامل گوشت چرخ کرده و گشنیز می باشد، البته این مواد را به صورت خام در داخل خمیر قرار می دهند. به همین دلیل در هنگام طبخ تمام عصاره مواد به داخل خمیر می رود و طعمی وصف نشدنی را به آن می دهد.
 
یکی از دیگر غذاهای سنگین و پرگوشت روسیه ژارکویه ((Zharkoye است، نوعی آبگوشت که در ظرف هایی مانند دیزی سرو می شود و طعم آن قطعاً برای ایرانیان خوشایند خواهد بود. 
 
و حال نوبت به دسرهای خوشمزه مسکو می رسد. بستنی روسی (Morozhenoe) و دسر چاک چاک واقعاً شما را به اغوا می برد. می توان از چاک چاک به عنوان محبوب ترین دسر شرقی در روسیه نام برد، نوعی خوراکی لذیذ که شامل تکه های کوچک تهیه شده از خمیر می باشد که بعد از پختن آن را با عسل می پوشانند. 
 
اوکروشکا سیب زمینی (Potato Okroshka) یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه است، سوپی سرد و تهیه شده از دوغ، سیب زمینی پخته، پیاز و تربچه. 
 
همچنین از دیگر غذاهای معروف روسیه می توان به پنکیک روسی، سالاد الویه روسی، استراگانوف، سالمون دودی، شیشلیک، خپله روسی (Russian dumplings) و کلم ترش و شیرین اشاره کرد. 

مناسبت ها و رویدادها

 

ژانویه: کریسمس ارتودوکس روسیه

 
بعد از انقلاب سال 1917کریسمس نیز مانند دیگر مراسم و جشن های مذهبی در روسیه ممنوع شد. کلیسای ارتودوکس روسیه و تقریباً تمام روس ها، کریسمس را در زادروز تولد مسیح یعنی هفتم ژانویه جشن می گیرند، در واقع این یک مراسم مذهبی است که خانواده ها در شب کریسمس یعنی ششم ژانویه به کلیسا می روند سپس به مراسم شام مقدس می پیوندند. برخی از مردم تمام شب را در کلیسا سپری می کنند و برخی دیگر هنگام صبح به آنجا می روند.

 

فوریه: فستیوال ماسلنیتسا

 

مراسم ماسلنیتسا یا نوروز روس ها هفت هفته قبل از عید پاک برگزار می شود، یک سنت قبیله ای که نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار است که با توجه به سنت های دین مسیحی انجام می شود. این هفته هر روز توام با آداب و رسوم دیرینه پیش می رود و شامل انجام فعالیت های مختلفی می باشد، فعالیت های نظیر ساختن عروسک های ماسلنیتسا از کاه و لباس های کهنه، تهیه و صرف مقدار زیادی بلینی یا پنکیک روسی، سورتمه کشی، گردش های دسته جمعی، رفتن دامادها به میهمانی مادر همسرشان و حل اختلافات مابین مردم. در واقع نقطه عطف این جشن روز آخر می باشد، زمانی که همه یکدیگر را می بخشند و به یاد رفتگانشان در کلیسا نیایش می کنند. در عصر این روز زیور آلات عروسک ماسلینتسا را جدا می کنند و آن را در میان شعله های برافروخته آتش می اندازند.

 

مارس و آوریل: مراسم عید پاک

 
عید پاک یکی از بزرگترین عیدهای مسیحیان است که در اولین یکشنبه بعد از ماه کامل پس از اعتدال بهاری انجام می شود. این مراسم از شب قبل یکشنبه آغاز شده و در طی آن کلیساها چراغانی می شود و در هنگام صبح با به صدا در آوردن زنگ کلیسا عید را اعلام می کنند. در این روز مهم مردم با خریدن و پختن نان شیرین و کیک عید و رنگ کردن تخم مرغ هایشان این مراسم سنتی را جشن می گیرند.

 

مارس و آوریل: جشنواره تئاتر ماسک طلایی مسکو

 
جشنواره تئاتر ماسک طلایی مسکو در سال 1993 توسط اتحادیه فدرال روسیه تاسیس شد، جشنواره ای با جوایز بسیار ارزشمند که در طی آن تولیدات تمام ژانرهای هنر تئاتر از درام و باله تا رقص مدرن و خیمه شب بازی برای کسب جایزه به رقابت می پردازند.
 

مه: روز کارگر 

 
روز اول ماه مه در روسیه روز کارگر نام دارد، در این روز روس ها به خیابان می آیند و با جشن و آواز و پیاده روی در خیابان ها این روز را جشن می گیرند. این راهپیمایی از میدان سرخ شروع می شود و مردم با در دست گرفتن تابلوهایی با عنوان صلح، کارگر و مه این مراسم را انجام می دهند. البته انجام مراسم روز کارگر برای احزاب سیاسی متفاوت تر است، به عنوان مثال کمونیست ها پیاده روی خود را از محل بنای یادبود لنین آغاز نموده و به سمت میدان کالوگا (Kaluzhskaya Square) حرکت می کنند.
 

مه: روز پیروزی

 
هر ساله در نهمین روز از ماه مه میدان سرخ مسکو شاهد رژه نظامی همراه با نمایش تانک ها، موشک ها و دیگر تجهیزات نظامی به مناسبت سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم می باشد. در این جشن بزرگ دولت روسیه قدرت جنگ افزارهای هوایی خود را با به پرواز در آوردن هواپیماهای نظامی به نمایش می گذارد. 
 

ژوئن: روز استقلال روسیه

 
روسیه در تاریخ دوازدهم ژوئن سال 1990 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام نمود. بعد از این استقلال و به قدرت رسیدن یلیستین این روز به عنوان یک تعطیلات ملی ثبت گردید. اما تا چندین دهه بعد تا اواخر سال 2003 و به قدرت رسیدن پوتین این روز، رویداد مهمی محسوب نمی شد. اما امروزه میدان سرخ میزبان برگزاری این جشن همراه با برپایی یک نمایشگاه و اجرای یک کنسرت بزرگ می باشد. 

 

ژوئن: جشنواره بین المللی فیلم مسکو

 

جشنواره بین المللی فیلم مسکو برای اولین بار در سال 1935 با رهبری فیلم ساز معروف جهان سرگئی آیزنشتاین (Sergei Eisenstein) برگزار شد. این جشنواره به عنوان یک رویداد قانونی در سال 1959 در تقویم فرهنگی روسیه ثبت گردیده است. 
 

ژوئن: جشنواره طعم مسکو

 
هر ساله در ماه ژوئن مجموعه ای از رستوران های برتر این شهر برای سه روز درب های خود را برای برگزاری کلاس های آشپزی و امتحان طعم غذاها به روی خانواده ها باز می کنند. در طی این جشنواره مکان های مشخصی همراه با انواع غذاها، نوشیدنی ها، اجرای دی جی ها و موسیقی های مختلف نیز یافت می شود. جشنواره طعم مسکو با ارائه 200 کلاس آشپزی متفاوت با آموزش انواع غذاهای روسی و بین المللی ارائه می شود. 

 

ژوئن: جشنواره مردمی نعنای وحشی (Wild Mint Folk Festival)

 
هر سال تابستان مسکو میزبان یک جشنواره موسیقی بین المللی در مجتمع (Ethnomir complex) می باشد. این جشنواره در طی چند روز و با حضور نوازندگان روسی و بین المللی در ژانرهای مختلف موسیقی برگزار می شود در طی روزهای برگزاری این فستیوال در فروشگاه های مواد غذایی، بازارها و کارگاه این شهر جذاب حس و حال پرشوری وجود دارد. 

 

ژوئیه: روز ایوان کوپالا (Ivan Kupalo Day)

 
سنت این جشن تابستانی به سنت جان یوحنا بازمی گردد، ایوان به معنی یوحنا و کوپالا در زبان اسلاوی به معنای حمام کردن می باشد. جشنی پرنور و نشاط که با حضور زوج های عاشق در تاریخ ششم و هفتم ماه ژوئیه برگزار می شود، در طی این جشن دختران تاج هایی از گل های رنگارنگ را بر روی سرشان می گذارند و به نشانه عشق و تعهدی که به یکیدیگر دارند، از روی آتش می پرند. در هنگام غروب آفتاب دختران تاج ها و حلقه های گلی را بر سرشان می گذارند که با شمع های سوخته مزین شده اند، شمع های سوخته نماد زندگی طولانی است.
 

ژوئیه: جشنواره نشستویه مسکو (Nashestvie)

 
این جشنواره بزرگ موسیقی راک در فضای روباز و در حضور جمعی گسترده از گروه های موسیقی و با سرپرستی و رهبری مرکز نشستویه برگزار می شود. گرچه نام این جشنواره به معنای تهاجم در زبان روسی است اما در میان بسیاری از مردم روسیه به وواِستاک معروف می باشد. پس این فرصت طلایی را از دست ندهید و در ماه ژوئیه برای دیدن بسیاری از نوازندگان نوپا و معروف روسیه و دنیا به مسکو سفر کنید. 
 

ژوئیه: مسابقات شهر مسکو

 
در اواسط ماه ژوئیه در شهر زیبای مسکو تیم های اتومبیل رانی فرمول یک با رانندگانی بسیار حرفه ای در اطراف کرملین و خیابان های شهر با یکدیگر مسابقه می دهند. در طول این مسابقه شرکت کنندگان مسیر 4500 متری را طی می کنند و تماشاگران می توانند رقابت حدوداً یکصد خودرو را نظاره گر باشند. 
 

ژوئیه: آفیشا پیک نیک (Afisha Picnic) 

 
گرچه این جشنواره یک رویداد یک روزه است که در پایان ماه ژوئیه اما می توان از آن به عنوان یکی از قدیمی ترین و مشهورترین جشنواره های موسیقی در روسیه نام برد. این جشنواره بر روی سکوهای اطراف رودخانه مسکو برگزار می شود و میزبان بزرگمردان روسی و افراد مشهور بین المللی مانند کایزر چیفز، جمیروکوای، گروه مَدنِس و کورتنی لاو می باشد.
 

اوت: جشنواره مربا روسیه

 
در اواسط اوت در روزهای آفتابی جشنواره مربای مسکو برگزار می شود، جشنواره ای هیجان انگیز برای دوستداران شیرینی که در طی روزهای انجام آن بازدیدکنندگان علاوه بر امتحان طعم های جالب بسیاری از مرباها، با دستورالعمل پخت آنها نیز آشنا می شوند. صحنه برگزاری این جشنواره با مجسمه های شنی و درختان عجیب مانند کاکتوس تزئین می شود. سورپرایزهای جالب دیگری نظیر کنسرت های موسیقی بسیار بزرگ و جهانی نیز در طی این روزهای شیرین در انتظارتان خواهد بود.
 

سپتامبر: روز شهر مسکو

 
مردم مسکو در اولین روزهای هفته آخر مسکو تولد پایتخت روسیه را جشن می گیرند. در سال 2016، ششصد و هشتاد و نهمین سالگرد این شهر جادویی با برگزاری رویدادهای و برنامه های جذاب متعددی نظیر کنسرت های خیابانی، مسابقات ورزشی و نمایش های لیزری انجام شد. در این روز جذاب و رویایی رژه گروه های نظامی در میدان سرخ را از دست ندهید. همچنین برای عبور و مرور حتماً از مترو استفاده نمایید زیرا اکثر خیابان های شهر بسته است. 
 

اکتبر: جشنواره دایره نور

 
جشنواره دایره نور در مسکو به پاس گرامیداشت پیشرفت های روسیه در زمینه فناوی های نورپردازی برگزار می شود، جشنواره ای جذاب که شرکت در آن فرصت جذاب بازدید از تاسیسات مدرن نوری و لیرزهای نفس گیر برایتان فراهم می شود. 
 

اکتبر:  جام کرملین

 
جام کرملین یک مسابقه بزرگ تنیس است که در استادیوم المپیک روسیه با حضور شرکت کنندگان بین المللی و بازدیدکنندگان بی شماری در رقابت با مسابقات تنیس ویمبلدون برگزار می شود. اولین مسابقات جام کرملین در سال 1990 برگزار شد و هم اکنون به عنوان یکی از پرطرفداران فستیوال های با شرط بندی های سنگین به مدت 9 روز در ماه اکتبر در استادیوم المپیک انجام می شود.

 

نوامبر:  روز وحدت ملی یا آزادی روسیه از اشغال لهستان

 
این روز به پاس گرامیداشت یاد و خاطره انقلاب کمونیست ها در سال های 1917 و 1918 با انجام رژه ای گسترده در میدان سرخ و اطراف کرملین برگزار می شود.
 

دسامبر، ژانویه: جشنواره زمستانی روسیه

 
این فستیوال زمستانی به عنوان یکی از بهترین جشنواره های فرهنگی روسیه در تمام شهرهای روسیه از اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه برگزار می شود. در پارک ایزمایلوفسکی شاهد انجام فعالیت هایی نظیر رقص محلی، اسکیت روی یخ و سورتمه سواری خواهید بود. پارک گورکی در طی این فستیوال میزبان مجسمه های یخی بسیار جذابی می باشد. بازدیدکنندگان در طی این روزهای دوست داشتنی می توانند صنایع دستی جذاب، مربا و شیرینی های خوشمزه ای را در میدان انقلاب تهیه کنند و از تماشای کنسرت ها و نمایش مد لذت ببرند.
 
در طول سال- فستیوال بین المللی تئاتر چخوف، مسکو و فراتر از آن
 
آنتون چخوف نویسنده و نمایشنامه معروف روسی بود که در زمان حیاتش بیش از 700 اثر ادبی آفرید. این فستیوال بین المللی به پاس بزرگداشت نام این بزرگمرد عرصه ادبی برای اولین بار در سال 1992 برگزار شد. در سال 2015 این جشنواره با حضور آثار و تولیدات مشترک کشورهای متعددی برگزار گشت که کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه، اسپانیا، چین، آرژانتین، آفریقای جنوبی و ژاپن در صدر لیست بودند. مسکو در درجه اول میزبان برگزاری این جشنواره و نمایش هاست اما گاهی این تورها به شهرهای دیگر نظیر سن پترزبورگ نیز می رسد. 

 

شماره تلفن های ضروری در مسکو

 
فوریتهای پلیسی: 112
آتش نشانی: 01
پلیس: 02 و برای زبان انگلیسی 164-9798
آمبولانس: 03

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: